Tartu muuseumid
Tartu Ülikooli tähetorn
Toomemäel asuv 1810. aastal valminud Tartu Ülikooli tähetorn on Eesti teadusajaloo pärl. Siin on töötanud maailmakuulsad astronoomid F. G. W. Struve, J. H. Mädler ja E. J. Öpik. Tänu Struve tegevusele on Tartu tähetorn kantud Struve geodeetilise kaare punktina UNESCO maailmapärandi nimekirja ning omab oma aja maailma parimat teleskoopi. Tähetornis asub Eesti ainukene optilis-mehhaaniline planetaarium. Planetaariumi etendusi on võimalik ette tellida või nautida nädalavahetuseti. Teleskoobitorni rõdult avaneb vaade ilusale Tartule. Tähetorn pakub mitmeid erinevaid haridusprogramme kõigile kooliastmetele.
Tartu Õllemuuseum
Kuna Tartu on Eesti õlletööstuse sünnikoht ja on olnud õllelinn varsti juba ligi tuhat aastat, siis selleks, et jäädvustada tööstusliku õlletegemise ajalugu, avati 1. juulil 2003.a. õllemuuseum. Õllemuuseum paikneb A. Le Coq territooriumil 1898.a. valminud linnasetornis. Muuseum asub kuuel korrusel ja eksponeeritud on üle 2000 eksponaadi. Ekspositsioon jutustab maailma ja Eesti õlletegemisest alates muinas-Egiptuse õllekultuurist kuni tänapäevani. Vaadata saab nii koduõlle tegemise riistu kui ka vanu tööstuslikke õlleseadmeid. Loomulikult ei puudu muuseumist õllekorgid, -pudelid, -kannud ja –vaadid. Muuseumieksponaadid pajatavad tudengite õllekommetest, välja on pandud ka tehase oma rahad ning medalid maailmanäitustelt. Kõik muuseumikülastused lõpevad muuseumi pubis, kus külastajad saavad degusteerida A. Le Coq’i jooke. Soovi korral tehakse ka külastus tootmisesse.
Tartu Linnamuuseum
Tartu Linnamuuseum on koht, kus saab tutvuda Tartu mitmekesise ajalooga, avastada mõnd vähemtuntud seika või üksikasja. Muuseumi eesmärk on olla Tartu mälu kandja.
Muuseumis saab külastada näitusi ja tellida ekskursioone, samuti annab muuseum välja trükiseid ning korraldab ettekandepäevi. Traditsiooniks on kujunenud linna-ajaloo päevad muuseumi sünnipäeval, 31. oktoobril. Lastele pakume muuseumitunde, juturetki, mitmeid töötubasid, aga ka võimalust korraldada muuseumis sünnipäev.
Eesti Rahva Muuseum
Eesti Rahva Muuseum on etnolooglise suunaga kultuuriloomuuseum, mille eesmärk on kajastada igapäevaelu, kultuuri kui elamise viisi ja laadi, arvestades selle ajalist, ruumilist ja sotsiaalset mitmekesisust. Töö keskendub eesti kultuurile, millele lisanduvad teised soome-ugri, eriti lähemad läänemeresoome väikerahvad. ERM on olnud ja jääb küllap tulevikuski Eesti üheks põhiliseks etnoloogiakeskuseks nii uurimistöö kui ka õpetamise alal.
Tartu Kunstimuuseum
Tartu Kunstimuuseum on asutatud 1940.aastal kunstiühing Pallase poolt. Tartmus ehitab sildu mineviku ja oleviku vahele ning räägib kaasaja inimesega täna tähtsatel teemadel ja lisaks on see põnev ja inspireeriv vaba aja veetmise koht. Tarmuse viltune maja on ehitatud 1793. aastal. Maja ajalugu on sama põnev, kui maja ise, kuna soise Emajõe kalda tõttu on maja vajunud viltu 5,8-kraadi, mis on rohkem kui Pisa torn.
Eesti trükimuuseum
Eesti trükimuuseum on asutatud 2010. aasta kevadel eraõigusliku muuseumina. Olgu aga kohe öeldud, et kordagi ei ole me kujutanud seda asutust ette hermeetilise ja staatilisena, vaid ennekõike mõnusa trükistuudiona, kus paljud eksponaadid on lisaks ka töövahendid – kunstitudengitele, kunstnikele või õpitubadel osalejatele. Ekspositsioon, arhiivid, uurimistöö – need käivad mõistagi muuseumitegevusega kaasas, ei ole aga külastajakogemust silmas pidades esmatähtsad.
Paberimuuseum
Paberimuuseum on professionaalne keskkond kõigi jaoks, kes soovivad avastada paberi kui kõige lihtsama materjali erinevaid kasutusvõimalusi, arendada loovust ja keskonnahoidlikku mõtlemist.
Eesti Kirjandusmuuseum
Eesti Kirjandusmuuseum on Haridus- ja Teadusministeeriumi hallatav riigi teadus- ja arendusasutus, mis täidab ühtlasi rahvusteaduste keskarhiivi ning arhiivraamatukogu ülesandeid.
Eesti Kirjandusmuuseum asutati 1940. aastal varem Eesti Rahva Muuseumi koosseisu kuulunud Arhiivraamatukogu, Eesti Bibliograafia Asutise, Eesti Kultuuriloolise Arhiivi ja Eesti Rahvaluule Arhiivi põhjal, 2000. a liitusid Eesti Kirjandusmuuseumiga Eesti Keele Instituudi folkloristika osakond ja etnomusikoloogia osakond.
Arhiivraamatukogu, Eesti Kultuuriloolise Arhiivi ja Eesti Rahvaluule Arhiivi ajaloolised kogud ning andmebaasid moodustavad olulise, tervikliku ja unikaalse osa rahvusteavikust, kultuuriloo ja rahvaluule teaduskollektsioonist ning on ühtlasi osa Eesti avalikust kultuuripärandist.
Pimedate muuseum
Pimedate muuseum on Eesti esimene ja seni ainus invamuuseum. Muuseumi eesmärk on nägemisvaegurite ajaloo materjalide kogumine, säilitamine, teaduslik läbitöötamine ja eksponeerimine. Muuseum on pimedatele nende ajaloo talletajaks, nägijate ühiskonnale aga pimedate elu ja probleemide tutvustajaks. 1987. aastast alates korraldab Eesti Pimedate Muuseum iga-aastasi muuseumipäevi ja autobussimatku. Muuseumil on sidemed kaheksa Läänemere maa pimedate muuseumiga.
Eesti Spordimuuseum
Eesti Spordimuuseum on spordi, spordikultuuri ja spordiajaloo keskne muuseum Eestis. Muuseumi tegevuse eesmärgiks on Eesti ajalooga seotud kehakultuuri- ja spordialase materjali kogumine, säilitamine, uurimine ning vahendamine hariduslikel, teaduslikel ja elamuslikel eesmärkidel
Tartu Mänguasjamuuseum
Tartu vanalinna südames, vanaaegses puuhoones asuv mänguasjamuuseum viib täiskasvanud tagasi lapsepõlve helgetesse päevadesse ning pakub lastele palju põnevat vaatamist ja tegutsemist.
Püsiekspositsioonis on väljas mänguasjad, millega lapsed on siinmail läbi aegade mänginud, lisaks eksponeeritakse kunstnikunukke, maailma rahvaste suveniirnukke ja soome-ugri traditsioonilisi mänguasju. Avatud on mängu- ja meisterdamistuba ning tegelusvõimalusi pakuvad ka ekspositsiooniruumid. Muuseumis korraldatakse vahetatavaid näitusi ja lasteüritusi.
Tartu Ülikooli muuseum
Tartu Ülikooli muuseum tutvustab teaduse ja ülikoolihariduse ajalugu 17. sajandist tänapäevani – tule avasta siin ülikooli rikkalik minevikupärand ning uuri lugusid teadusest, kunstist, astronoomiast, meditsiinist ja tudengielust!
Tartu Ülikooli kunstimuuseum
Tartu Ülikooli kunstimuuseum asub ülikooli ajaloolises peahoones, mis on kujunenud Tartu linna sümboliks. Kunstimuuseum on tegutsenud samades ruumides juba alates 1868. aastast, mil valmis ka muuseumi eriline Pompei stiilis interjöör. Kunstimuuseum vahendab külastusi teistesse ülikooli peahoone erilistesse ruumidesse – klassitsistliku interjööriga aulasse ning pööningul asuvasse tudengikartserisse.
Tartu Ülikooli Botaanikaaia
Tartu Ülikooli Botaanikaaia rajajaks ja esimeseks aia juhatajaks oli prof. G.A. Germann, kes 1806. a. tõi aia üle praegusele kohale, kunagise linnamüüri nurga ümber rajatud bastioni vallile ja ümbrusse. Botaanikaaed on säilitanud läbi sajandite maastikulise mitmekesisuse, ajaloolise planeeringu ja kaunid põlispuud. Rikkalikele taimekollektsioonidele on aluse pannud professorid Ledebour, Bunge, Kuznetsov, Lippmaa jt. Arhitektuurselt kujundatud aiaosades ja moodsates kasvuhoonetes saab tundma õppida taimi troopilistest vihmametsadest kuni tundrateni. Palmihoone on Baltimaade suurim ja palmiderikkaim. Pargimaastikku ilmestavad tuntud skulptorite taiesed. Tiigiümbruses avanevad kujundatud vaated klassitsistlikele ehitistele. Kaunis ja turvaline koht taimeriigi mitmekesisuse tundmaõppimiseks ja lühiajalise puhkuse veetmiseks.
Tartu Ülikooli Loodusmuuseum
Looduse tundmaõppimise, avastamise, kaitse ja säästliku kasutamise edendamine läbi teaduslike kollektsioonide ja näituste arendamise ning keskkonnaharidusliku tegevuse.
Tartu Ülikooli Loodusmuuseum kogub ja säilitab eksemplare taime-, seene-, ja loomariigist ning kivimeid, mineraale ja kivistisi. Elus ja eluta looduse ning nende mitmekesisusega saab tutvuda püsinäituste külastamisel, samuti interneti kaudu andmebaasidega tutvudes. Erinevatele vanusegruppidele pakutakse nii muuseumi- kui õuesõpet, avatud ülikooli kaudu aga õpetajate täiendkoolitust ja täiskasvanukoolitust.
AHHAA teaduskeskus
AHHAA on teaduskeskus, mille eesmärk on väärtustada õppimist pakkudes kõigile avastamisrõõmu. AHHAA põhiülesanne on teaduse tutvustamine laiale avalikkusele. Tänaseks on AHHAA üritusi külastanud enam kui 2 miljonit igas vanuses inimest. Põhiline meetod on “käed-külge”-näitused, kuid tegutseda saab ka planetaariumis, töötubades ja teadusteatris. Koolidele pakutakse mitmesuguseid õppeprogramme. AHHAA-sse on oodatud igas vanuses külastajad, et veeta sisukas ja tegutsemist täis päev.
Broneeri hotell Tartus